Zakaj karantena za nekaj dni nazaj?

Zakaj karantena za nekaj dni nazaj?

Category : aktualno

Spoštovani starši,

v zadnjih dneh se pojavljajo dileme in vprašanja, zakaj dobi vaš otrok karanteno za nekaj dni nazaj?

Upoštevamo navodila NIJZ: https://www.nijz.si/sl/vzgojainizobrazevanje

Iz Navodil vodstvu, 10. 11. 2021, stran 11.

Natančnejša obrazložitev postopkov odzivanja ob potrjenem primeru okužbe s SARS- CoV-2 na različnih ravneh vzgoje in izobraževanja

 1. KORAK: POTREBNOST UKREPANJA
 • Ukrepanje je potrebno v primeru, da je bila oseba, pri kateri je potrjena okužba s SARS-CoV-2, v obdobju njene kužnosti, vključena v vzgojno-izobraževalni proces znotraj zavoda.
 • V nasprotnem primeru ukrepanje ni potrebno.
 • KORAK: OBVESTILO STARŠEM IN PREHOD NA POUK NA DALJAVO V OŠ IN SŠ OZ. PREKLIC IZVAJANJA VZGOJE V ODDELKU V PREDŠOLSKI VZGOJI
 • Vodstvo VIZ obvesti starše, da se je v oddelku pojavila okužba s SARS-CoV-2, zaradi česar spremeni obliko pouka v pouk na daljavo v OŠ in SŠ oz. preklic izvajanja vzgoje v oddelku v predšolski vzgoji. Vso nadaljnjo komunikacijo glede okužbe, to pomeni napotitev v karanteno na domu, izvede NIJZ. V pomoč vam je pismo za starše o pojavu okužbe v oddelku, ki ga smiselno prilagodite – označeno z rumeno (poglavje 4.4).
 • V najkrajšem možnem času znotraj tega obdobja vodstvo VIZ izvede naslednje korake.
 • KORAK: PREPOZNAVA KONTAKTOV
 • Treba je prepoznati vse kontakte ali čim več le-teh, ki jih je pri vzgojno-izobraževalnem procesu znotraj zavoda imela oseba s potrjeno okužbo v času njene kužnosti.
 • Izračun obdobja kužnosti

o Potrebno je pridobiti informacijo, kdaj je oseba s potrjeno okužbo razvila simptome. Obdobje kužnosti se prične 2 dni pred pojavom simptomov oz. znakov in traja 10 dni ali več po pojavu simptomov oz. znakov bolezni.

Primer: oseba je razvila simptome v torek, 16. 03. 2021. Njeno obdobje kužnosti se je pričelo v nedeljo, 14. 03. 2021.

 • V primeru, da je oseba asimptomatska in se je testirala samo s PCR, potrebujemo datum odvzema vzorca za PCR, s katerim je bila pri osebi potrjena okužba z virusom SARS-CoV-2. Obdobje kužnosti se prične 2 dni pred odvzemom vzorca.

Primer: asimptomatski osebi je bil odvzet vzorec za PCR, s katerim je bila pri njej potrjena okužba, v torek, 16. 03. 2021. Njeno obdobje kužnosti se je pričelo v nedeljo, 14. 03. 2021.

 • V primeru, da je oseba asimptomatska in je pozitivna pri testiranju s HAGT ali pri samotestiranju, ter je pozitiven tudi njen potrditveni PCR, potrebujemo datum odvzema vzorca za HAGT ali samotestiranje. Obdobje kužnosti se šteje 2 dni pred odvzemom vzorca za HAGT ali samotestiranje.

Primer: osebi je bil odvzet vzorec za HAGT/samotestiranje, ki je bil pozitiven, v ponedeljek, 15. 03. 2021. V torek, 16. 03. 2021, je bil odvzet vzorec za PCR, s katerim je bila pri njej potrjena okužba. Za njeno obdobje kužnosti se šteje 2 dni pred odvzemom vzorca za HAGT/samotestiranje, to je v soboto, 13. 03. 2021.

Išče se kontakte, ki so bili v stiku z osebo s potrjeno okužbo v času njene kužnosti.

Ravnateljica


Koledar

februar 2023
P T S Č P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728  
Accessibility