Učenci 7. razredov smo se 8. 10. 2024 v okviru kulturnega dne odpravili v Slovenski etnografski muzej (SEM). Po prihodu v muzej smo v preddverju odložili svoje stvari in se razdelili v tri skupine.
V prvih dveh urah so nam kustosi razkazali zanimivo zbirko starih civilizacij in njihovih običajev. Zbirka vključuje veliko predmetov z vseh koncev sveta, kot na primer stara oblačila, maske, lutke, različne predmete iz pozlačene kovine in ročno izdelano pohištvo. Zarja in Zoja R. Č. iz 7. b sta si najbolj izmed vsega zapomnili ta zanimiv prikaz različnih civilizacij in kultur. Učence 7. a pa je povsem navdušilo plovilo slovenskih ribičev – čupa. Ogledali smo si tudi različne zemljevide sveta in videoposnetke, na katerih so bile označene in predstavljene stare civilizacije. Po koncu ogleda smo imeli pol ure za malico in klepet na svežem zraku.
Po malici je sledila druga polovica ogleda. Odšli smo v sobo, v kateri so nas čakale mentorice, ki so nam nazorno pokazale potek in postopek starega tkanja zapestnic. V drugem prostoru pa so nas že čakali pripravljeni pripomočki za tkanje. V njem smo se preizkusili še sami. Sofija, Ana in Neža iz 7. b so povedale, da so pri ustvarjanju zelo uživale. Stkali smo si vsak svojo zapestnico iz treh barv. Moja zapestnica je vsebovala zeleno, roza in rjavo nit, Vitina pa rdečo, črno in belo. Večini učencev se je zdel dan dejavnosti zanimiv in razgiban.
Proti šoli smo se vrnili po daljši poti in se tako sprehodili po znanih ljubljanskih trgih, in sicer po Prešernovem, Mestnem in Kongresnem. Kulturni dan se nam je zaključil ob 12.50.
Vas zanimajo odgovori na skrivnostna vprašanja, ki so se pojavila na šoli v začetku novembra?
KAJ JE E-MONEC? Najboljši šolski spletni časopis na svetu.
KDO JE-EMONEC? Spoštovan meščan Emone. Pa tudi ekipa prizadevnih učenk in učencev, ki skupaj ustvarjajo ta časopis.
KJE JE E-MONEC? Na spletni strani OŠ Majde Vrhovnik.
KAKŠEN JE E-MONEC? Zanimiv, zabaven, izobraževalen, kul. V njem najdete številne rubrike.
Majdine novičke – Kaj dogaja na naši šoli?
E-monec potuje – Radi raziskujemo neznane kotičke sveta.
Kuharski kotiček – Vsi radi kuhamo, še rajši pa jemo.
Literarni kotiček – Iščemo najsvetlejše literarne utrinke.
Znanstveni kotiček – Odpiramo vrata znanosti.
Majdini umetniki – Predstavljamo likovne in filmske mojstrovine.
Jeziki na Majdi – Na šoli ne govorimo samo slovensko.
Vabljeni k branju!
Šolski spletni časopis E-monec ustvarjamo: Jonatan K., Isabela R., Talia K., Zarja D., Zoja T., Hana Luna S., Pia Z., Lara M., Eva K., Isabela F. J., Martin K.M., Kristian T.H., Mia B.
V 6. razredu smo dobili nalogo pri razredni uri; raziskati, kaj pomeni angleški izraz “body shaming”.
Body shaming is when someone says something mean about someone`s body or makes fun of one`s body.
There are two types of body shaming. The first type: when we criticize our body because of what other people say. The second type: when we criticize other bodies.
Fashion industry sets standards and they want us to look a certain way. Even in children`s books and Disney movies all the princesses look thin and pretty, and this gives people the idea that only if you look a certain way, you will find the love of your life, which is, of course, very far from the truth. Also models in magazines, music videos and on TV always look a certain way, but to look that way, many models starve themselves. That`s how these industries make tons of money.
We can be tall, short, chubby, hairy, thin, fat, bald, white, black, young, old, abled, diabled… You get the idea. But we cannot change our genes and we mostly look like what our family members look like. Also there are many other factors, including our environment and how we live that have an effect on how we look.
I would like to think that thanks to our body, we can run, see, touch, feel, eat and enjoy. Every part of our body has a function and its function is not to be perfect.
When we criticize and comment on our own bodies, we can be very harsh. This can make us very unhappy on a daily basis.
I`m proud of my body for what it does. I also like my eyebrows, which I think look like Frida Kahlo`s, although friends commented that they look weird and they asked me why I don`t pluck them.
We are all beautiful human beings and we all look different. You should be proud of your body as I am too!
V 6. razredu smo dobili nalogo pri razredni uri; raziskati, kaj pomeni angleški izraz “body shaming”.
Body shaming is… well, I can`t really explain. I`m not good at explaining.
Anyway, it goes something like this – an example of body shaming:
A person, who is doing the body shaming: “You`re soooo skinny!” “I could literally use you as a pencil, LOL!”
A person, who is shamed, becomes insecure…
Next day, body shaming continues: “You`re soooo skinny, do you even eat?!”
A person, who is body shamed, becomes even more insecure and depressed…
There are also other ways of body shaming, for example shaming in regards to someone`s hair, birth marks, weight, height, clothes, eyes, skin and so on. Because of body shaming people can become insecure or depressed, sometimes even both. It can lead to awful things and it is not nice! It happens more and more often, especially among teenagers.
As I victim of one (I did get body shamed in the past a lot, and sometimes I still do), I can tell you it hurts a person`s feelings, even if they do not show.
It`s easy to body shame people, but remember, nobody is perfect. So, do not body shame anyone! It is not funny! It is not cool! It is awful!
Ja, prav ste prebrali! Najverjetneje niste vedeli, da praznujemo tudi svetovni dan poti v šolo s kolesom?! Ta dan je 17. maj.
Kolesa so prisotna že dolgo, od 19. stoletja, v eni ali drugi različici. Zgodnji izumi so prišli iz Francije, sodobno kolo pa je bilo zasnovano v Angliji.
V 19. stoletju so delali na dizajnu koles, čeprav so jih takrat imenovali “velocipedi”. Novice iz Pariza so vplivale na ameriško kolesarsko norijo, ki se je začela leta 1868 in se hitro razširila v večja mesta na vzhodni obali. Prvi kolesarski časopis na svetu “The Velocipedist” je v New Yorku izdal proizvajalec koles Pickering & Davis. Približno v istem času je bilo v ZDA vloženih več kot 250 različnih patentov za kolesa, ki so do leta 1971 zamrli, da bi jih ponovno obudili skoraj pet let pozneje. Z vsemi inovacijami različnih proizvajalcev so se dizajni koles začeli uveljavljati in počasi se je začel postavljati varnostni standard. Rojevale so se nove vrste koles za vsak namen in kupca.
Danes je po svetu dvakrat več koles kot avtomobilov. Kolesa tudi tri proti ena prehitevajo avtomobile. Kolesarske steze so bile zgrajene po številnih krajih po svetu in vlade spodbujajo kolesa kot alternativo avtomobilom. V ZDA je prvi nacionalni dan s kolesom v šolo potekal v sodelovanju z nacionalnim mesecem kolesarjenja 9. maja 2012 in 49 zveznih držav je organiziralo lokalne dogodke, ki so otroke spodbujali k varnemu kolesarjenju (ali peš) v šolo.
To so bitja, ki ne obstajajo (ne mami, ne verjamem v pošasti!!!). Mitološka bitja se pojavijo v zgodbah, ki jim rečemo miti (to nam že samo ime pove).
Kaj pa so potem miti? Glavni junaki mitov so po navadi bogovi, polbogovi ali nadnaravni ljudje. Miti nam naslikajo različna človekova stanja in v nas lahko vzbudijo domišljijo ali pa nas s svojim sporočilom potolažijo. V vseh glavnih mitoloških tradicijah so določene vrste mitov še posebno pomembne, predvsem tiste, ki govorijo o nastanku človeka in nastanku sveta. V primerjavi s tem so dogodki v pravljicah prikazani kot običajni, kot nekaj, kar bi se lahko zgodilo vsakomur. Tako miti kot pravljice nam dajejo odgovore na naša vprašanja, razlika pa je v tem, da jih moramo otroci v pravljicah sami poiskati, medtem ko jih v mitih lahko preberemo “na dlani”.
Ampak, danes se pogovarjamo o mitoloških bitjih. Torej?
SIRENE/MORSKE DEKLICE:
Sirena je po navadi pripadnica dekliških bitij, od pasu navzdol ptica ali riba. Morska deklica ali sirena prebiva v morju, po nekaterih virih tudi v rekah in jezerih. Po navadi ima zelo dolge lase. V legendah so včasih prikazane kot nevarna bitja, ki mornarje in ribiče s petjem zvabijo v globine morja. Po drugih evropskih legendah pa so prikazane kot prijazna in ljubezniva bitja, ki naj bi izpolnjevale želje ter mornarjem kazale pot in jih svarile pred prihajajočim slabim vremenom. Kakšne pa si vi predstavljate morske deklice, dobre ali slabe????
Pa še zanimivost: Morske deklice v svojih zapisih omenja tudi Krištof Kolumb in sicer v dnevniku s svojega prvega potovanja v Ameriko, ko naj bi posadka videla 3 morske deklice.
VILE:
To ni to:
Ali pa to:
Vila je dekle izjemne lepote, obdarjena s čarobnimi močmi. Po navadi imajo vile krila, lahkotne obleke in bujne lase. Te deklice ostanejo večno mlade, živijo pa v gozdu v bližini starih hribov, izvirov ali pod zemljo, v jamah. Po vilah je dobila ime tudi jama Vilenica, za katero so verjeli, da v njej prebivajo dobre vile. Ljudske pripovedi razlikujejo dobre vile, ki pomagajo ljudem, po navadi z magijo, in zle vile, katerih namen je ljudem škodovati in prenesti nesrečo. V slovanski mitologiji so vile osupljiva, a demonizirana bitja, tako edinstvene lepote, da si jih smrtniki ne morejo predstavljati. Njihovi lasje so svilnati, zeleni in dolgi, spominjajo na vodno travo, glava pa je okronana s cvetličnim vencem iz rož in zelišč.
(to je pa ta prava vila?)
TROLI ALI AJDI:
Troli ali Ajdi so velika človeku podobna bitja, ki so bolj počasne pameti in grdega videza. Bili naj bi predniki ljudi. Ljudsko izročilo iz različnih koncev Slovenije govori o tem, da so pred davnimi časi v naših krajih živeli Ajdi. Po pripovedih so tako veliki, da se lahko pogovarjajo z gore na goro. Ljudje naj bi bili v primerjavi z njimi tako majhni, da so jih lahko nosili v predpasniku. Živijo v jamah, ki jih zapustijo le ponoči, saj se ob izpostavljenosti sončni svetlobi spremenijo v kamen, iz katerega so nastali. Večina jih je razbojniške sorte.
Ena od znanih pripovedk je zgodba o Ajdovski deklici. Njen obraz še vedno lahko vidimo v steni Prisojnika, če se peljemo čez Vršič. Bila je dobra Ajdovka, ki je pomagala ljudem v snegu, v zahvalo pa so ji le-ti pustili malo kruha, sira in kakšen priboljšek. Prav tako je novorojenčkom napovedovala prihodnost- Zakaj pa je okamenela? Zaradi svoje zlovešče napovedi, da bo lovec ustrelil Zlatoroga!
NIMFE:
Za razliko od grških boginj nimfe na splošno veljajo za poosebitve narave, običajno so vezane na določeno lokacijo in so po navadi upodobljene kot čudovite deklice. Nimfe naj ne bi bile nujno nesmrtne, vendar naj bi živele veliko dlje kot ljudje. Nimfe so pogosto razdeljene v široke pod skupine?:drevesne, vodne, morske in gozdne.
Nimfe se kot motiv pogosto pojavljajo v številnih klasičnih umetniških delih, literaturi, mitologiji in fikciji. Od srednjeveških časov dalje nimfe občasno povezujemo ali celo zamenjujemo z vilami.
ZANIMIVOST:
Če razliješ mleko po tleh ali po mizi, ga pusti in ga ne briši, drugače bodo mitološka bitja mislila ,da jim želiš odvzemati darove. Mleko je zanje kot dar.